hide

Read Next

Praca i kariera - o tym będzie mój blog

On Moja Kariera

Praca – dla jednych to przykry obowiązek, który jest jedyną drogą do przeżycia i zapewnienia sobie środków do przeżycia.

Dla innych to życiowa pasja, sposób na rozwijanie się, osiąganie sukcesów, budowanie swojej pozycji zawodowej i powiększanie majątku.

Jak to dzieje się, że jedni ludzie uważają swoją pracę za prawdziwy koszmar, nie mogą znaleźć lepszej, która pozwalałaby im na dobre samopoczucie, a inni z kolei otrzymują wymarzone stanowiska, doskonale sobie na nich radzą i ciągle idą do przodu jak przysłowiowa burza?

Nazywam się Maciej Kucharski, jestem doradcą w dziedzinie pracy i kariery, mam wielką nadzieję, że pomogę wielu osobom dzięki wpisom na tym blogu.

Własna firma czy może etat?

On Moja Kariera

Własna firma to niezależność i wypieki na twarzy , kiedy się do niej idzie i kiedy się z niej przychodzi. Jest tak , bo sam to przerabiałem. Prowadziłem działalność multi agencyjną, zajmująca się ubezpieczeniami. Było ciekawie, ale były też momenty, kiedy przyszedł krach na rynku, ludzie tracili pracę i nie mieli pieniędzy na opłatę składek ubezpieczeniowych. Na szczęście ten etap, mam już za sobą i teraz zajmuję się kreacją kariery. Praca uwielbiana, bo jest to moje dziecko i forma zatrudnienia - własna firma. Co dzień rano budzę się z wypiekami na twarzy, bo nie wiem co mnie czeka. Każdy nowy dzień to nowe wyzwanie, nie wiesz co cię czeka i co może przynieść nowy dzień. Ale to jest właśnie urok nowej firmy, firmy, która jest waszą własnością. Jeśli jesteście właścicielami firmy, nie macie nikogo nad sobą. Nikt wam nie rozkazuje i nikogo nie prosicie o pozwolenie na wykonywanie prostych czynności. Dlatego nie angażujcie się w formę zatrudnienia na umowę o pracę, bo jest to swego rodzaju porażką i zawsze będziecie uwiązani i każdy, nawet najmniej ważny manager, bezie wam rozkazywał i będziecie musieli słuchać jego bzdurnych poleceń. W firmy , mają to do siebie, że im większy dureń, tym wyżej w hierarchii firmy. W przypadku własnej firmy, nie macie żadnego durnia. Jedynym durniem, jakiego spotkacie na swojej drodze zawodowej, to wasz klient. Ale też nie musicie być dla niego mili i go obsługiwać, słuchać dyrdymałów w jego wykonaniu. W przypadku firmy, która by was zatrudniła, musicie słuchać każdego durnia, który do was przychodzi, słuchać poleceń i ślepo je wykonywać. Durniem jest wasz przełożony (normalni się zdarzają, ale ciężko ich spotkać), durniem jest klient, dla którego musicie być mili. Umowa o pracę to zobowiązanie dla ludzi, którzy nie lubią się starać i wiedzą, że bez względu na wszystko, co miesiąc na koncie osobistym , będzie na nich czekała wypłata.

Firma, albo inaczej własną działalność to zobowiązanie, ale też możliwość wyboru z kim chcesz pracować. Nie musisz angażować się w związki zawodowe z kimś, kto wzbudza w tobie odrazę. Własną firma to też niestety walka z zakładem ubezpieczeń społecznych i z urzędem skarbowym. To nie jest niestety równa walka, i musisz być przygotowanym na odpieranie ciosów,. nagłe wezwania i kontrole. Ale nie martw się, byli już przedsiębiorcy przed tobą i będą po tobie, więc jest was bardzo wielu. A w mnogości jest siła. Z zakładem ubezpieczeń społecznych i z urzędem skarbowym można się porozumieć. Tam też pracują ludzie, którzy chcą pomagać innym ludziom. Oczywiście, że nie wszyscy, ale większość tak. Drugim bardzo ważnym minusem w prowadzeniu działalności gospodarczej są płatności. Chodzi o to, że przedsiębiorcy nie płacą na czas i też się spóźniają z płatnością. A , niestety ZUS i US nie lubią czekać.

Rendering New Theme...